
.




Marias matta har gåsögon i oblekt fyrtrådig linvarp och orientalisk fläta. De var den första mattan jag vävde i min stora vävstol, den som jag kallar Bronto. Marias matta kommer att få många syskon under året. Gåsögon verkar vara en teknik som alla gillar. Det blir ju så tjocka och stadiga mattor.
.
Trevlig helg!
.
Viktoria



Du gör så vansinnigt vackra mattor! Jag hör ju själv (nu) hur dumt det låter, men faktiskt visste jag inte att mattor kunde vara sådana konstverk!
SvaraRaderaHa en bra helg/Blenda
Jag väver helst Kuvikasteknik i mina mattor, men jag börjar bli så inspirerad av dina vackra och konstnärliga vävar i både rosengång och gåsögon. :)
SvaraRaderaGåsögon är helt fantastisk och ngt jag alltid återvänder till. Särskilt med starka färger på både varp och trasor :)
SvaraRaderaJennie